آموزش لبخند زدن

هیچ‌گاه به این فکر کرده‌اید که چرا لبخند بعضی افراد به‌شدت زیبا و جذاب است؟ اگر یکی از این افراد را در ذهنتان مجسم کنید، نقش کدامیک از این عوامل را در ایجاد این همه زیبایی و جذابیت مؤثر‌تر می‌بینید: سالم بودن اجزا، ریز یا درشت بودن دندان‌ها، شکل ظاهری دندان‌ها، وضعیت لثه‌ها از نظر رنگ، حاشیه یا شکل ظاهری یا خصوصیتی که آن‌ را متوجه نمی‌شوید؟

همه‌ی ما اوقاتی را داریم که انگار هیچ چیزی حالمان را خوب نمی‌کند و به نظر می‌رسد اوضاع هرگز روبراه نخواهد شد، در چنین شرایطی لبخند زدن، 10محال‌ترین کار ممکن به نظر می‌رسد، اما اگر جزو آنهایی هستید که معمولا چنین اوقاتی را تجربه می‌کنید و لبخند زدن برایتان از هر چیزی سخت‌تر است، باید بدانید لبخند زدن خیلی بیشتر از آنکه فکرش را بکنید برای‌تان مفید است، حتی در شرایط دشوار. شاید کلیشه‌ ای شده باشد، اما هر چه بیشتر لبخند بزنید، احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

لبخند زدن را تمرین کنید.

تمرین لبخند زدن هیچ آسیبی به شما نخواهد رساند و در واقع به اعتماد به نفس شما در لبخند زدن کمک می کند. لبخند زدن در جلوی آینه به شما کمک می کند که زیباترین و دلچسب ترین لبخندتان را انتخاب کنید و روی این نوع لبخند تمرین کنید. کدام لبخند شما طبیعی تر به نظر می رسد؟ کدام لبخند شخصیت شما را بهتر معرفی می کند؟ آیا حس اعتماد به نفس را در لبخند هایتان پیدا میکنید؟ اگر نه سعی کنید حس اعتماد به نفس را به لبخند هایتان بیفزایید.

 • بهترین عکسی را که به نظر خودتان در آن عکس خوب افتاده اید پیدا کنبد و ببینید که اجزای صورت شما چه ویژگی هایی دارند. در مقابل آینه سعی کنید که دقیقا همان چهره موجود در عکس را به درآینه ببینید و برای اینکه در ناخوداگاه شما ثبت شود و به صورت ناخودآگاه نمایان شود تمرین کنید. به زودی این لبخند دوست داشتنی جزیی از چهره و شخصیت شما می شود.
 • احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. شاید گهگاهی شده باشد که ظاهر خود را در آینه زشت تصور کرده اید. این دقیقا همان لحظه ای است که احساس خوبی نسبت به خود ندارید. احساس خود را تغییر دهید و زیباتر شوید. شاید در کسری از ثانیه تغییر را احساس کنید.
 • به تفاوت لبخند با دهان بسته و دهان باز توجه کنید. لبخند با دهان باز و دندان های نمایان شده  در بعضی افرااد کمی حس چاپلوسی و غیر خالصانه ایجاد میکند، اما در بعضی افرادچهره را دوست داشتنی تر می کند. لبخند زدن با دهان باز هنگامی که دندان های ردیف پایین نمایان می شوند، گاهی این طور به نظر می رسد که به جای لبخند زدن، دارید دندانهایتان را نشان می دهید.
 • هنگام لبخند زدن با دهان باز، می توانید با چسباندن زبان به دندانها، فاصله بین دندان های هر ردیف را کمتر نشان دهید.

دلایل علمی که چرا لبخند زدن برایتان مفید است؟

لبخند زدن، فورا روحیه را تقویت می‌کند و انگیزه بخش است. امتحان کنید! همین الان اگر در راه پله‌ها همسایه‌تان را دیدید با لبخند به او سلام کنید، قول می‌دهم نسبت به قبل از آن، حداقل 20 درصد حال بهتری پیدا خواهید کرد. در این مطلب برایتان 10 دلیل علمی می‌آوریم که چرا باید بیشتر لبخند بزنید.

آموزش لبخند زدن

لبخند زدن شما را شادتر می‌کند .

همین الان به پهنای صورتتان یک لبخند بزنید، شما می‌توانید! باور کنید لازم نیست کار دیگری انجام بدهید، فقط لبخند بزنید. شادتر نشده‌اید؟ ببینید، امکان ندارد شما لبخند بزنید اما احساس شادی نکنید، یعنی از لحاظ علمی امکان ندارد. حالت صورت شما، احساساتتان را تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد. اگر مدام با اخم این طرف و آن طرف بروید، احساس منفی خواهید داشت. اما اگر با لبخند باشید، احساس شادی خواهید کرد، به همین سادگی!

لبخند شما دیگران را هم شاد می‌کند.

لویی آرمسترانگ زمانی خوانده است: وقتی تو لبخند می‌زنی، تمام دنیا با تو لبخند می‌زند…
بله درست است لویی آرمسترانگ، دانشمند نبوده است، اما حرف او پشتوانه‌ی علمی دارد؛ لبخند واگیر دارد.

لبخند زدن اضطرابتان را کم می‌کند.

اضطراب، مشکل شایعی است که میلیون‌ها نفر را در دنیا دچار خود کرده است. اما چون یک مشکل روحی و غیرقابل مشاهده است، دیگران نمی‌توانند آن را ببینند، حتی خود فرد مضطرب هم آن را نمی‌بیند! اما به خوبی آن را حس می‌کند. مشکل اینجاست که گاهی دوستان بی‌ملاحظه‌ به ما می‌گویند:«اضطراب نداشته باش»، «آرام باش». این تقصیر آنها نیست، آنها نمی‌توانند چیزی را که درون ما می‌گذرد درک کنند.
هر چند چنین توصیه‌هایی بی فایده‌اند، اما یک راه حل واقعا ساده وجود دارد که اضطراب را کم می‌کند: لبخند زدن! باور نمی‌کنید؟ اگر اضطراب دارید، سعی کنید لبخند بزنید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش بدهید و لبخندی بزرگ روی صورت‌تان بیاورید، قدم بزنید و لبخند بزنید، آشپزی کنید و لبخند بزنید، … ببینید چه اتفاقی می‌افتد. من قول می‌دهم کمکتان می‌کند.

لبخند زدن کارآمدی‌ تان را بالا می‌برد.

دوست دارید کارآمدتر و خلاق‌تر باشید؟ پس بیشتر لبخند بزنید! طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، شما هر چه شادتر باشید، کارآمدتر خواهید بود. منطقی به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اگر احساس رخوت و بی‌حالی کنید، اصلا حسی برای خلق کردن چیزی و انجام یک کار درست  نخواهید داشت و محال‌ترین کار ممکن به نظرتان خواهد آمد.

لبخند زدن، جذابیت شما را دوچندان می‌کند.

حتما برای شما هم پیش آمده که در نگاه کردن به تصویر افراد، جذب آنهایی شده‌اید که با لبخندی باز، دندان‌های‌شان معلوم بوده است. یا با وارد شدن به یک فروشگاه بزرگ، به سمت فروشنده‌ای رفته‌اید که به شما لبخند زده است. با لبخند خود می‌توانید دیگران را ناخودآگاه جذب خودتان بکنید.

لبخند زدن به مغزتان تعلیم می دهد که مثبت‌تر باشد.

این حرف هم پشتوانه‌ی علمی دارد اما شاید شما هم تجربه کرده باشید که لبخند زدن چگونه به شما کمک کرده مغزتان مثبت‌تر بیندیشد. یک سال پیش من کاملا خسته و بی‌انگیزه بودم، تمام مدت احساس رخوت می‌کردم و نمی‌توانستم روحیه‌ام را تغییر بدهم. زندگی‌ام انگار به بن بست رسیده بود و نمی‌توانستم کاری از پیش ببرم. احساس کِشتی به گل نشسته را داشتم. فکرم مدام منفی بافی می‌کرد و عمیقا قبول کرده بودم که هرگز چیزی درست نخواهد شد؛ کورسویی از امید هم وجود نداشت.
نهایتا فهمیدم خوشبختانه با تغییر رفتارهایم می‌توانم از این حال رها شوم و این امکان وجود دارد که یک عادت یا نگرش را با عادت یا نگاهی دیگر جایگزین کنم. رمز این کار این است که با در پیش گرفتن الگوهای رفتاری و عادت‌های جدید و درست، مغزتان را متقاعد کنید باید تغییر کند. یکی از عادت‌هایی که سعی کردم آن را در پیش بگیرم، لبخند زدن بود. شروع کردم به بیشتر لبخند زدن، کاری که قبلا به ندرت انجام می‌دادم! به مرور زمان، لبخند زدن من، من را به فضایی مثبت‌تر وارد کرد. به جای اینکه همیشه بدترین حالت‌ها را تصور کنم، شروع کردم به تصور بهترین حالت‌ها و مغزم را دوباره تعلیم دادم. شما هم می‌توانید.

لبخند زدن باعث می‌شود دیگران به شما اعتماد کنند.

بله درست است، منظور من آن لبخند حیله گرانه‌ای نیست که حتما همه‌ی شما آن را دیده‌اید، همان لبخند فریب کارانه‌ای که هیچکس نمی‌تواند به آن اعتماد کند. اما کسی که از صمیم قلبش لبخند می‌زند، لبخندش واقعی است و به آدم‌های شاد و مثبت بیشتر می‌توان اعتماد کرد تا آدم‌هایی که لبخند نمی‌زنند. در پژوهشی که در دانشگاه پترزبورگ انجام شده، دانشمندان رابطه‌ی بین لبخند و اطمینان را مورد بررسی قرار دادند. طبق نتایج، ما به طور ذاتی بیشتر به کسی اعتماد می‌کنیم که مکررا لبخند می‌زند.
دلیلش هم این است که افرادی که لبخند به لب دارند، گرم و صمیمی و با محبت به نظر می‌رسند. چرا نباید به چنین آدم‌هایی اعتماد کنیم؟

لبخند زدن، سیستم ایمنی‌تان را تقویت می‌کند.

تحقیقات علمی نشان داده لبخند زدن واقعی، روی سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر می‌خواهید هم از نظر روحی سالم بمانید و هم از نظر جسمی، به لبخند زدنتان ادامه دهید.

فواید خنده برای سلامتی:

 1. خنده یك مكانیسم دفاعی و كنار آمدن با استرس، تحقیر، خجالت زدگی و درد است.
 2. خنده باعث افزایش سطح انرژی بدن میگردد.
 3. خنده باعث كاهش استرس و تنش روانی میگردد.
 4. خنده باعث كاهش درد میگردد.
 5. خنده باعث افزایش روحیه فرد و احساس خوب نسبت به خود داشتن میگردد.
 6. خنده باعث بهبود كاركرد مغز میگردد. خنده باعث تحریك هر دو نیمكره مغز گردیده و در عملكرد آنها تعادل ایجاد میكند.
 7. خنده باعث ماساژ دادن ارگان های شكمی و بهبود كاركرد آنها، تقویت عضلاتی كه ارگانهای شكمی را در جای خود نگه میدارند، و افزایش و بهبود عمل جذب و هضم میگردد.
 8. خنده باعث تقویت یادگیری و تمركز میگردد.
 9. خنده باعث كاهش تنش عضلانی میگردد.
 10. خنده یك تمدد اعصاب و تكنیك تن آرامی رایگان و آسان است.
 11. هنگام خنده فشار خون و سرعت ضربان قلب شما افزایش می یابد. اما بلافاصله پس از اتمام خنده فشار خون كاهش می یابد(كمتر از حد طبیعی)
  خنده باعث تغییر رفتار ما میشود. پس از خنده ما بیشتر صحبت كرده و تماس چشمی و فیزیكی بیشتر برقرار میكنیم.
 12. خنده باعث كاهش سطح هورمونهای استرس میگردد. این هورمونها كه در هنگام تجربه استرس و خشم ترشح میگردند باعث سركوب سیستم ایمنی بدن، افزایش پلاكت های خون و افزایش فشار خون میگردند.
 13. خنده باعث تقویت سیستم ایمنی میگردد. خنده سلولهای T وB و گاما اینترفرون را افزایش میدهد.
 14. خنده ممكن است به سرفه و سكسكه بیانجامد كه باعث پاك شدن مجاری تنفسی از مخاط اضافی میگردد.
 15. خنده باعث افزایش ایمنوگلوبین A میگردد كه از مجاری تنفسی در برابر ارگانیزمهای بیماریزا دفاع میكند.
 16. خندیدن یك نوع فعالیت بدنی هوازی میباشد.100بار خندیدن معادل 15 دقیقه فعالیت با دوچرخه ثابت میباشد. خنده باعث كاهش فشار خون، افزایش جریان خون در بدن و افزایش اكسیژن رسانی در بدن میگردد.
 17. خنده باعث ورزش دیافراگم وعضلات شكم، تنفسی، صورت، پا و كمر میگردد.
 18. خنده باعث تخلیه انرژی و احساسات منفی و مخرب میگردد.
 19. خنده با افزایش اكیسژن رسانی باعث تسریع بهبود زخم ها میگردد.
 20. خنده كوتاهترین مسیر میان دو فرد است.

نکته های در مورد لبخند :

 • فرصت های زیادی برای لبخند زدن در اطراف شما وجود دارد. آنها را از دست ندهید.
 • شما برای اینکه لبخند زیبایی داشته باشید به دندان های زیبا نیازی ندارید.  اما اگر این مسئله شما را آزار می دهد به یک دندان پزشک مراجعه کنید یا با دهان بسته لبخند بزنید.
 • لباس هایی بپوشید که لبخند می زنند. رنگهای شاد و روشن به شما حس شادمانی می بخشند که در لبخند شما نیز نمایان می شوند و حس خوبی به طرف مقابل منتقل می کنند.
 • اجازه ندهید که رفتار دیگران روی شما تاثیر بگذارد. ممکن است که در محل کار با افراد زیادی سرو کار داشته باشید. به جای اینکه از آنها تاثیر بگیرید با لبخند خود روی آنها تاثیر بگذارید.
 • روی لبخند های گرم و ملایم کار کنید. این نوع لبخند ها به شما جذابیت بیشتری می بخشند.

 

 

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *