آموزش ساخت بمب دودزا رنگی با وسایل ساده

چگونه بمب دودزا رنگی بسازیم

در این ویدئو میخواهیم چند نمونه بمب دود زا رنگی با استفاده از مداد شمعی درست کنیم و به شما نشون بدیم.

چگونه بمب دودزا رنگی بسازیم

مواد مورد نیاز برای ساخت بمب دوزا

 • مداد شمعی
 • جوش شیرین یا همان بی‌کربنات سدیم (baking soda)
 • شکر
 • پتاسیم کربنات
 • فتیله برای روشن کردن

میتوانید به جای مداد شمعی از پودر رنگ یا رنگ های گیاهی نیز استفاده کنید

 • چگونه بمب دودزا رنگی بسازیم

چگونه بمب دودزا رنگی بسازیم

ترقه دودزایی را که شما از یک مغازه آتش بازی می خرید معمولا از پتاسیم کلرات(KClO۳)به عنوان اکسید کننده و شکر(ساکارز یا دکسترین )به عنوان سوخت و سدیم بی کربنات (که به نام جوش شیرین شناخته می شود، سرعت واکنش را محدود می کند واز گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری میکند) و همچنین مواد آلی رنگی برای ایجاد دود های رنگی، تشکیل شده است.

وقتی یک ترقه دودزای تجاری شروع به سوختن می کند،واکنش انجام شده سبب تولید دود سفید رنگی می شود و گرمای تولید شده سبب تبخیر ماده آلی رنگی می شود.ترقه های دودزای تجاری دارای سوراخ های ریزی  هستند که دود و مواد رنگی از آنها خارج می شود،به عبارتی این سوراخ ها باعث می شوند که این ذرات به بیرون فوران کنند و در نتیجه به طور عالی پراکنده شوند.

صنعت ساخت این نوع از ترقه ها خارج از توان ماست،اما شما میتوانید یک ترقه دودزای کارآمد را به طور کاملا آسان بسازید.دو نوع ماده رنگ زا وجود دارد که شما اگر بخواهید ترقه دودزا بسازید می توانید از آنها استفاده کنید.

مراحل ساخت بمب دودزای رنگی

 1.  سه واحد از پتاسیم نیترات را به همراه دو واحد شکر درون ماهیتابه بریزید(نسبت ۵ به ۳ نیز خوب است).نیاز نیست که اندازه گیری شما دقیق باشد ،تنها کافی است که مقدار KNO3 از مقدار شکر بیشتر باشد.به عنوان مثال شما می توانید یک فنجان و نیم پتاسیم نیترات و یک فنجان شکر استفاده کنید.اگر شما به میزان مساوی از پتاسیم نیترات و شکر استفاده کنید ،بمب دود زای شما سخت تر روشن خواهد شد و به آرامی خواهد سوخت.هنگامی که شما نسبت ۵ به ۳ (نیترات به شکر) را انتخاب می کنید ،ترقه دودزایی به دست خواهید آورد که بسیار سریع خواهد سوخت.
 2.  ماهیتابه را بر روی شعله ای با دمای کم قرار دهید.مخلوط را با یک قاشق به هم بزنید و از همزدن طولانی استفاده کنید.اگر مشاهده کردید که دانه های شکر همزمان که مشغول به هم زدن هستید ،شروع به ذوب شدن کردند،ماهیتابه را از روی شعله بردارید و دمای آن را قبل از اینکه دوباره ادامه دهید پایین بیاورید.
 3.  به طور اساسی شما در حال تبدیل شکر به کارامل هستید.ترکیب ذوب خواهد شد و به رنگ شکلات یا کارامل در خواهد آمد.حرارت دادن و گرما دادن را تا وقتی که ذرات به حالت مایع درآیند ادامه دهید.وقتی که ترکیب به حالت مایع درآمد ماهیتابه را از روی شعله بردارید.
 4.  مایع را به درون یک تکه فویل آلومینیومی بریزید.شما می توانید برای داشتن یک سری از این ترقه دودزا،تکه های کوچکتری از فویل آلومینیومی را تهیه کنید و مایع را به هر کدام از آنها اضافه کنید.شما می توانید این ترقه دودزا را به هر شکلی درآورید و یا درون هر شی یا قالبی که خواستید آن را بگذارید.شکل وسایز بر روی الگوی سوختن تاثیر می گذارند.
 5.  اگر شما قصد ندارید که ماهیتابه را سریع بشویید در آن آب داغ بریزید تا شکر را در خود حل کند ،در غیر این صورت تمیز کردن آن سخت تر خواهد بود.
 6.  اجازه دهید که ترقه دودزا سرد شود،سپس شما می توانید آن را از درون فویل آلومینیومی درآورید.

 

ترقه دودزا

موارد استفاده بمب دودزا رنگی :

 • مراسمات و جشن ها مانند چهارشنبه سوری
 • عیدهای سال نو مانند نوروز یا کریس مس
 • مسابقات ورزشی بزرگ

 

گرچه ساخت این بمب دودزا خطر زیادی ندارد اما همیشه به نکات ایمنی در کار توجه داشته باشید.

اکنون شما ترقه دودزای خود را ساخته اید،الان زمان آن رسیده که آن را روشن کنید اما حتما نکات ایمنی را مد نظر بگیرین.

منبع: wikihow

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (6 امتیاز, میانگین: 4٫17 از 5)
Loading...

16 comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس

قالب وردپرس

عایق ایزوهم

طراحان وب متخصص

دانلود اسکریپت