آموزش کاربردی تمرین ورزش پرتاب نیزه

چگونه پرتاب نیزه تمرین کنیم

چگونه پرتاب نیزه تمرین کنیم.پرتاب نیزه یکی از مواد پرطرفدار در رشته‌ی دوومیدانی است. در حالی که به نظر می‌رسد پرتاب یک میله نازک نوک تیز و حفظ تعادل آن در هوا کار آسانی نباشد، اما توجه به برخی اصول پایه می‌تواند یک پرتاب موفق و البته بلند را رقم بزند.

How to Throw a Javelin

پرتاب نیزه یکی از روش‌های دوومیدانی بازی‌های المپیک است، در این روش، یک نیزه با نوک فلزی را تا حد توان به دورترین نقطه پرتاب می‌کنند. پرتاب کردن نیزه کار سختی نیست، اما درست پرتاب کردن آن نیازمند تمرین و دانش کافی است. اطلاعات زیر برای ورزشکاران راست دست است و برای چپ دست‌ها باید راست و چپ را جابجا کرد.

چگونه پرتاب نیزه تمرین کنیم

1- گرم کردن دست: در این مرحله باید در حالی که نیزه را در دست دارید عضلات شانه، بازو و مچ دست راست را تکان دهید و گرم کنید و چند قدم به عقب و جلو بردارید.

– پای راست را به جلو فشار دهید.

– نیزه را بالای شانه و سر بگیرید.

– آرنج دست راست را به سمت جلو نشانه بگیرید.

– کف دست راست را به سمت بالا بگیرید به طوری که سطحی صاف برای جاگیری نیزه ایجاد شود.

– نیزه را به سمتی که قصد دویدن دارید قرار دهید و نوک آهنی آن را کمی به سمت پایین بگیرید.

2- بعد از این که مرحله اول را کمی تمرین کردید دویدن را آغاز کنید. دویدن باید بین 13 تا 17 قدم باشد. ورزشکاران کم تجربه باید در ابتدای کار با سرعت کمتری بدوند.

– ران خود را بالا نگه دارید و بر روی سینه پا حرکت کنید.

– اجازه بدهید که بازوی دستتان در امتداد بدن تان در نوسان باشد.

– بازو را خم کنید تا جای مناسب برای نگه داشتن نیزه را پیدا کند.

3- بهتر است نقطه شروع در این حرکت را علامت بزنید. با پای راست شروع کنید و سعی کنید که این قدم‌ها از نیروی حرکت شما نکاهد.

– بهتر است قبل از رسیدن به نقطه شروع کمی به نیزه به سمت جلو سرعت بدهید تا این که در نقطه شروع شانه‌ها و نیزه را به سمت عقب فشار بدهید. سعی کنید شانه و بازو را آزاد کنید تا به حالتی که بازو کاملا کشیده باشد و شانه چرخیده باشد، برسد.

– سر خود را به سمتی که می‌خواهید نیزه را پرتاب کنید نگه دارید.

– پاهای خود را در زاویه پرتاب قرار دهید.

– پای راست خود را به جلو پرتاب کنید تا لگن در موقعیت مناسب قرار گیرد.

4- این مرحله Cross – over نیز نامیده می شود. در این مرحله پرتاب کنندگان نیزه با قرار دادن پای راست در مرکز ثقل به عقب تکیه می‌کنند.

– پای راست را به زمین نزدیک کنید.

– پاشنه پای راست باید زمین را حس کند.

– در حالی که پای راست به سمت جلو حرکت می‌کند، پای چپ را بالا بیاورید و تنه را 115 درجه به سمت عقب حرکت دهید. وقتی این حرکت به پایان برسد پای راست شما به روی زمین است و پای چپ‌تان به سمت جلو و بالاست.

چگونه پرتاب نیزه تمرین کنیم

5- پای چپ را به سمت جلو حرکت دهید و شانه‌ها و لگن را در راستای مسیر پرتاب قرار دهید. این آخرین مرحله قبل از رها کردن نیزه است.

– صبر کنید تا پای چپ‌تان زمین را احساس کند.

– تنه را صاف نگه دارید.

– سر و صورت را در مسیر پرتاب قرار دهید. نیزه و شانه‌ها باید با هم موازی باشند.

– دست پرتاب کننده را بالای شانه‌ها قرار دهید.

6- پرتاب: هنگامی که پای چپ به زمین گذاشته می‌شود، سمت چپ بدن باید آماده باشد تا وزن و نیروی پای راست را تحمل کند، زیرا پای راست باید به سمت بالا و جلو حرکت کند و لگن را در زاویه درست پرتاب قرار دهد.

بعد از این که وزن بر روی لگن آمد، دست چپ را موازی با شانه دست راست قرار می‌دهیم این حرکت به شانه راست و حرکت به سمت جلوی سند و قرار گرفتن آن در راستای لگن کمک می‌کند.

دست پرتاب کننده را بالای پای چپ حرکت دهید، شانه، آرنج و دست مانند یک شلاق حرکت می‌کنند، برای بهتر فهمیدن این حرکات می‌توانید از عکس‌ها استفاده کنید.

پای چپ را بالا بیاورید و بازوی پرتاب کننده را حرکت دهید، آرنج باید بالا نگه داشته شود و نزدیک خط میانی بدن باشد. برای پرتاب باید با توجه به شکل خاص نیزه باید با متخصصان علم آِرودینامیک مشورت کرد. بهینه‌ترین زاویه برای پرتاب نیزه، 33 درجه است.

7 – Recovery: پای راست بر روی زمین است. پای راست از پای چپ جلوتر می‌رود و شما را نگه می دارد. این که چقدر سریع بتوانید خود را ثابت نگه دارید به میزان نیرویی که در مرحله دوم کسب کرده‌اید بستگی دارد. معمولا پرتاب کنندگان نیزه بعد از هفت فوت( 2.1 متر) حرکت به جلو خود را نگه می‌دارن

چگونه پرتاب نیزه تمرین کنیم

نکاتی درباره پرتاب نیزه:

– همیشه آرنج بازویی که نیزه را پرتاب می‌کند را بالاتر از شانه قرار دهید و نیزه را بین سر و آرنج بگذارید. اگر نیزه خیلی دورتر نگه داشته شود به آرنج آسیب می‌رسد. زمانی که نیزه را پرتاب می کنید، با حرکت آرنج به سمت پایین، نیزه به شکل صحیح فرود می‌آید.

– سعی کنید نیزه را با زاویه 35 پرتاب کنید، زیرا بدین شکل در فاصله دورتری فرود می‌آید.

– سعی کنید فنری فشرده را تصور کنید که در زاویه نیزه قرار داشته باشد و از سر و ته نیزه عبور کند و به سمت بالا هدف برود. شما می‌خواهید با همه نیروی خود را به این فنر وارد کنید که در دورترین فاصله و با صاف‌ترین حالت پرتاب شود.

– اگر فکر می‌کنید که نیزه ممکن است به شخصی برخورد کند، ابتدا آنها را از این واقعه آگاه کنید تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود. بهتر است به تماشاگران بگویید پشت سر شما بایستند بدین شکل در معرض خطر نخواهند بود.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *