اگر می‌خواهید از جعفری‌ تازه در طول سال استفاده کنید، می‌توانید دانه‌های جعفری را در گلدان کاشته و در یک پنجره آفتاب‌گیر قرار دهید. برای کاشت جعفری در گلدان، بذرها را یک شب در آب بخیسانید، سپس دانه‌ها را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری و با عمق ۶ تا ۸ میلی‌متر در خاک مناسب بکارید. گیاه جعفری سه هفته طول می‌کشد تا جوانه بزند.
اگر شما هم جزو کسانی هستید که به سبزیکاری و کاشت سبزی خوردن در منزل علاقه‌مندید، برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، داشتن محصولی سالم، مصرف سبزی تازه و نهایتاً یک سرگرمی لذت‌بخش با ستاره همراه باشید. در این مقاله، شما را با طریقه کاشت جعفری در گلدان و شرایط محیطی مورد نیاز کاشت آن آشنا می‌کنیم.

کاشت جعفری

طریقه کاشت جعفری در گلدان

بذر جعفری به کندی جوانه می‌زند و جوانه زدن آن در شرایط محیطی مناسب، حدود ۲۰ تا ۲۵ روز طول میکشد. مراحل کاشت جعفری در گلدان به شرح زیر است:

  • برای کاشت جعفری بهتر است ابتدا بذرهای گیاه را یک شب در آب به تنهایی یا ابتدا در آب و مایع ظرفشویی به مدت یک ساعت بخیسانید و سپس در آب به تنهایی یک شب قرار دهید.
  • به این منظور یک ظرف بزرگ را با آب ولرم پر کرده و به آن یک قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید. مخلوط را تکان دهید تا کاملاً حل شود. سپس تمام بذرهای جعفری را در مخلوط قرار دهید. گرمای آب و مایع ظرفشویی کمک خواهد کرد که پوشش سخت بذر گیاه راحت‌تر شکسته شده و کمک به رشد سریع بذر می‌کند.
  • سپس بذرها را خارج کرده و به خوبی بشویید و سپس یک شب در آب ولرم بخیسانید.
  • پس از ۲۴ ساعت خیساندن بذرهای جعفری در آب، بذرها را در یک صافی بریزید تا آب اضافی آنها گرفته و کاملا خشک شوند. هنگامی که بذرهای جعفری کاملاً خشک شدند، آماده کاشت هستند.
  •  گلدانی با عمق مناسب را انتخاب نموده و دانه‌ها با فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و در عمق ۶ تا ۸ میلیمتری از سطح خاک، در خاک لومی شنی که با خاکبرگ مخلوط شده است و زهکشی مناسب دارد، بکارید. بهتر است قبل از کاشت بذر، خاک گلدان کاملا مرطوب باشد.
  • گیاه شما در صورت شرایط محیطی مناسب، سه هفته بعد جوانه میزند.
  •  هنگامی که برگ‌های گیاه سه قسمتی شدند، سبزی جعفری شما قابل برداشت است.

 

کاشت جعفری در منزل

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت جعفری در گلدان

خاک

بهترین خاک برای کاشت جعفری در گلدان، خاک‌های سبک و شنی با هوموس کافی و خاکهایی با بافت لومی شنی است. به طورکلی جعفری در خاک‌های عمیق و با حاصلخیزی بالا به خوبی رشد می‌کند و توجه داشته باشید استفاده از خاک‌های اسیدی یا خاک‌های با شوری بالا، برای کاشت این سبزی مناسب نیست.

دما

سبزی جعفری یکی از انواع سبزی‌های فصل سرد است و در مناطقی که زمستان ملایم دارند به راحتی رشد می‌کند. برای کاشت جعفری در مناطق با آب و هوای سردتر، لازم است قبل از شروع سرما بوته‌های گیاه با پلاستیک یا حصیر پوشانده شوند، تا از سرمازدگی گیاه پیشگیری شود. دمای مناسب برای رشد جعفری دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد است.

نور

جعفری یک گیاه سایه دوست است، بنابراین از قرار دادن گلدان‌ها در برابر نور مستقیم خورشید به مدت طولانی خودداری کنید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان جعفری، بالکن و پنجره های جنوبی آپارتمان است. در صورتی که آپارتمان شما از نور کافی برخوردار نیست، می‌توانید از چراغ های فلورسنت استفاده کنید و آن‌ها را در فاصله ۵ سانتی‌متری گلدان قرار دهید.

آبیاری

گیاه جعفری نسبت به کم آبی مقاوم است. در طول فصل تابستان توصیه می‌شود برای داشتن محصولی شاداب و پربازده روزانه گیاه را آبیاری کنید. این آبرسانی باید به صورتی باشد که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان مرطوب باشد و کاملا خیس نشود. در فصل سرما گیاه به آبیاری کمتری نیاز داشته و لازم است اجازه دهید خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.

آفات و بیماری

فاسد شدن ساقه اصلی، ایجاد خال‌هایی بر روی برگ‌ها، کرم‌های پشه هویج و کرفس از مهم‌ترین آفات این گیاه هستند. برای کنترل خال‌های روی برگ‌ها و فاسد شدن ساقه اصلی، برگ‌های مبتلا را بچینید و از میزان آبیاری آن بکاهید. کرم‌های پشه را نیز با دست بردارید.

 کوددهی

سبزی جعفری را یک بار در هر ماه با استفاده از کود عمومی به منظور حفظ تولید گیاه در کل فصل، کوددهی کنید. همچنین می توانید برای افزایش مواد مغذی خاک، کود کمپوست را قبل از کاشت، به خاک اضافه کنید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *