نحوه دریبل در بازی بسکتبال

بسکتبال (به انگلیسی: Basketball) ورزشی گروهی است که در آن دو گروه پنج‌نفره در یک سالن مستطیل‌شکل به بازی می‌پردازند. هدف بازی پرتاب توپ به درون سبدهایی به قطر ۴۶ سانتی‌متر و به ارتفاع ۳٫۰۴۸ متر است که در دو سمت زمین قرار دارند و به تخته‌ای به نام «بک‌بُرد» متصل‌اند. هر تیم باید توپ را به درون سبد تیم روبرو بیندازد. در بازی بسکتبال هر تیم برای کسب امتیاز باید در محدوده پرتاب، توپ را به سمت حلقه پرتاب نماید زمانی که توپ وارد حلقه شد، تیم موفق به کسب دو امتیاز می‌شود. زمانی‌که بازیکنی از پشت خط سه امتیازی موفق به وارد کردن توپ درون حلقه شود سه امتیاز برای تیم در نظر گرفته می‌شود.
در حالی که در حین انجام بازی قاعده‌ای از قوانین و مقرارات نیز باید رعایت شود.

مهارت‌هایی فردی مانند شوت‌کردن دریبل‌زدن و ریباند توپ به همراه کارهای تیمی مثل حمله و دفاع، شروط لازم برای موفقیت شرکت‌کنندگان در این ورزش می‌باشد. این ورزش نخستین‌بار توسط دکتر جیمز نای‌اسمیت در پائیز ۱۸۹۱ ابداع گردید؛ و نخستین مجموعه رسمی از قوانین بسکتبال توسط وی وضع گرید.

چگونه در بازی بسکتبال دریبل بزنیم و حرکت کنیم

انواع دریبل های بسکتبال

هدف یک دریبل زننده (و کل یک تیم در حمله) پیشبرد توپ به سمت سبد بسکتبال حریف،در جهت به وجود آوردن یک فرصت برای کسب امتیاز است.در یک دنیای ایده آل راه دریبل زننده به سمت حلقه باز خواهد بود،اما دنیای بسکتبال از یک دنیای ایده آل دور است و زمانی که شما فکر می کنید آزاد هستید،همیشه سر و کله مدافعان مزاحم پیدا می شود.
هر چند مدافعان برای شما مانع ایجاد می کنند،اما دریبل زننده های ماهر همیشه چند ترفند و حقه برای پشت سر گذاشتن مدافعان در آستین خود دارند.در اینجا پنج مانور تغییر جهت موثر لیست شده اند که به شما کمک می کنند در زمان دریبل زدن به سرعت جهت خود را عوض کنید،تا از توپ در مقابل مدافعان محافظت کنید.شما با اضافه کردن این حرکات (انواع دریبل های بسکتبال) به مهارت های کنترل توپ خود می توانید،عملکرد هر مدافعی را خنثی کنید و توپ را به سمت سبد بسکتبال به پیش ببرید.

دریبل تردید

دریبل تردید یا دریبل تغییر سرعت احتمالا ساده ترین تکنیک دریبل زنی در اجرا است،اما ساده بودن آن دلیل کم اثر بودن آن نیست.در این دریبل از ترفندی استفاده می شود که مدافع فکر می کند دریبل زننده قصد دارد سرعت دریبل زنی خود را کم کند یا به آن پایان دهد؛هنگامی که مدافع دچار تردید می شود یا موضع دفاعی خود را شل می کند،دریبل زننده می تواند دوباره ضرباهنگ حرکت و دریبل زدن خود را مثل گذشته افزایش دهد.
مراحل زیر را برای اجرای یک دریبل تردید دنبال کنید:
-قبل از آغاز این دریبل اطمینان حاصل کنید که با سرعت بالایی در حال دریبل زدن هستید و مدافع نیز خیلی نزدیک شما را دفاع می کند.
-هنگامی که مدافع به سختی از شما محافظت می کند،سریعا سرعت دریبل خود را کم کنید و تقریبا آن را متوقف کنید.
-اگر می خواهید توپ را حفظ کنید،پشت خود را به مدافع کنید،اما همچنان به دریبل زدن خود ادامه دهید.
-هنگامی که مدافع سست شد یا موضع دفاعی خود را شل کرد،به سرعت کمی خم شوید و یک گام انفجاری به سمت مدافع و جلوتر از او بردارید.
-به دریبل زدن مدافع ادامه دهید در حالی که به طور همزمان با دست مخالف خود از توپ محافظت می کنید.

دریبل کراس اور (Crossover)

دریبل کراس اور یک تغییر جهت انفجاری است که اغلب برای مانور دادن در اطراف بازیکن حریف استفاده می شود.این دریبل می تواند راه موثری برای تکان دادن و متزلزل کردن مدافع باشد،اما در این دریبل توپ بدون محافظ می ماند و این نکته حائز اهمیت است که این حرکت باید بدون اشکال انجام شود تا توپ لو نرود.(دانلود فیلم آموزشی دریبل کراس اور)
مراحل اجرای یک دریبل کراس اور:
-هنگامی که به سمت یک مدافع پیش می روید با دست غالب و قوی تر خود،شروع به دریبل زدن توپ کنید.
-هنگامی که برای اجرای این دریبل آماده بودید،فشار بدن خود را از روی پای موافق با دستی که با آن دریبل می زنید،بردارید.
-در حالی که وزن بدن خود را از سمتی که در آن دریبل می زنید به سمت مقابل منتقل می کنید،به طور همزمان توپ را از عرض بدن خود،با زدن به زمین از یک سمت به سمت دیگر بفرستید.
-به خاطر داشته باشید پرش کمتر توپ در حین انجام این حرکت،باعث انجام کراس اور های سریعتر خواهد شد و شانس مدافع برای دزدیدن توپ شما در حین انجام حرکت را کم می کند.
-پای سمت گیرنده را یک گام به جلو ببرید تا دست دریافت کننده شما با توپ تماس پیدا کند.
-به دریبل زدن ادامه دهید و با استفاده از دست مخالف خود مدافع را دور کنید.

دریبل بین پاها نوعی از دریبل کراس اور است.هدف از این حرکت حفاظت از توپ در برابر دفاع و تغییر جهت دریبل شما هب صورت همزمان است.(دانلود فیلم آموزشی دریبل بین پاها)
مراحل زیر را برای اجرای دریبل بین پاها دنبال کنید:
-پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید و زانوهایتان را خم کنید.
-شروع به دریبل زدن توپ با دست غالب خود کنید.
-در حالی که به دریبل زدن ادامه می دهید با پای مخالف دستی که با آن دریبل می زنید،یک گام به جلو بردارید.
-به توپ به سمت بین پاهای خود ضربه بزنید؛توپ مستقیما به زمین برخورد می کند و در زیر پای غیر غالب شما قرار می گیرد.
-پس از بالا آمدن توپ آن را با دست مخالف خود بگیرید.
-به دریبل زدن با دست غیر تخصصی خود ادامه دهید.

دریبل از پشت کمر نمونه دیگری از یک مانور فوق العاده برای تغییر مسیر است.اساس این حرکت همانند دریبل کراس اور است،با این تفاوت که در پشت کمر بازیکن پایان می یابد.این حرکت معمولا بسیار موثر خواهد بود اگر در برابر مدافعی استفاده شود که در زمان دفاع کردن شما بیش از حد به یکی از طرفین متمایل می شود.(دانلود فیلم آموزشی دریبل از پشت کمر)
یک بازیکن راست دست برای انجام یک دریبل از پشت کمر باید مراحل زیر را طی کند:
-با دست راست خود توپ را دریبل بزنید؛طوری که توپ در جلوی بدن و سمت راست شما قرار داشته باشد.
-هنگامی که به مدافع نزدیک شدید پای داخلی (پای راست) خود را مستقر کنید و با پای بیرونی خود به سمت مدافع قدم بردارید.
-همان طور که از مدافع می گذرید،توپ را از پشت کمر خود،از سمت راست بدنتان به سمت چپ منتقل کنید.
-به دریبل زدن با دست چپ ادامه دهید.

دریبل چرخشی یا معکوس

دریبل چرخشی یا معکوس یک حرکت انفجاری است که برای اجرای آن نیاز است کنترل کننده توپ،به طور همزمان بچرخد و توپ را نیز دریبل بزند.این دریبل می تواند از هر دو سمت راست و چپ اجرا شود اما دستورالعمل زیر برای اجرای این حرکت در حین دریبل زدن به سمت راست است.(دانلود فیلم آموزشی دریبل چرخشی)
مراحل زیر را برای اجرای دریبل چرخشی بسکتبال دنبال کنید:
-با یک دریبل آهسته و کنترل شده به سمت مدافع حرکت کنید.
-هنگامی که به نزدیکی مدافع می رسید،در حالی که به دریبل زدن توپ ادامه می دهید،وقفه ای چند ثانیه ای به حرکت رو به جلوی خود بدهید.
-وزن غالب بدنتان را به روی پای مخالف با دستی که با ان دریبل می زنید بیندازید.آن پا،پای محوری شما خواهد بود.
-هنگامی که پای محوری خود را تعیین کردید،حدود ۱۸۰ درجه روی آن پا در جهت عقربه های ساعت بچرخید،طوری که پشت شما رو به مدافع قرار گیرد.
-به یاد داشته باشید برای جلوگیری از اعلام خطای تراولینگ باید به دریبل زدن ادامه دهید.در حالی که می چرخید دستی که با آن دریبل می زنید را با یک کراس اور کوتاه تغییر دهید.(پشت شما باید به مدافع باشد.)
-حرکت خود را با تغییر دادن پا و شانه مخالف با پای محوری خود،کامل کنید و چرخش ۳۶۰ درجه خود را کامل کنید.(فراموش نکنید که به دریبل زدن خود ادامه دهید.)
-مدافع را با یک حرکت انفجاری پشت سر بگذارید و به سمت یک محدوده باز حرکت کنید.
حرکاتی که در بالا لیست شدند فاصله ای بین شما و مدافع ایجاد می کنند.با این حال تسلط در این حرکات نیازمند تخصیص زمان و تمرین است.این ایده خوبی است که ابتدا این حرکات را به صورت آهسته انجام دهید،تا حرکت برای شما قابل درک و لمس شود.هنگامی که در اجرای حرکات بدون نقص عمل کردید،سختی کار را با انجام دادن حرکت با سرعت بیشتر،افزایش دهید.اگر شما ساعت ها تمرین کنید،زمانی زیادی طول نمی کشد که به یک کنترل کننده توپ حرفه ای تبدیل می شوید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس