دند داغی یا به عبارتی صحیح تر دن داغی ( کوه گندم ) بلندترین کوه شمال شرقی شهر تبریز با ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد می باشد. دامنه ی جنوبی این کوه رودخانه آجی چای بوده و از مراکز مهم کوهنوردی منطقه به شمار می رود. صعود به قله دن داغی از مسیرهای مختلفی امکان پذیر می باشد که بسته به فصل و وضعیت گروه های کوهنوردی، شرایط صعود متفاوتی را ایجاد می کند.

مسیر قله دند

مسیر تقریبا عمومی، از کنار پل رودخانه آجی چای در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا در کنار جاده روستای ونیار شروع و پس از گذر از سویودلوخ و چشمه آن به قله می رسد که زمانی در حدود دوساعت و نیم را می طلبد. مسیر دوم از شهر تبریز ( ۱۵۵۰ متر از سطح دریا ) وکوه عینالی شروع شده و با گذر از کهلیک بولاقی و پلنگ دره سی به منطقه سویودلوخ رسیده و به سمت قله ادامه می یابد.

این مسیر در شرایط عادی حدود ۶ ساعت به طول می انجامد. مسیر سوم از روستای پکه چین شروع و با تغییر مسیر از شرق به غرب در کنار ایمام ( امام ) آغاجی، پس از حدود سه ساعت و نیم کوه پیمایی به قله می رسد. مسیر دیگری نیز با زمان صعود چهار ساعت از روستای ونیار به ایمام آغاجی و در نهایت به قله ختم می گردد.

قله کوه دند، یکی از قلل رشته کوه سرخاب در شمال شهر تبریز می باشد. این قله به ارتفاع ۲۳۸۱ متر مرتفعترین قله این رشته کوه محسوب می شود. کوه دند که در ۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع شده، به علت نزدیکی به شهر و هم از لحاظ دشواری صعود، نعمت بزرگی برای کوهنوردان تبریزی می باشد. که در همه تعطیلات پایان هفته و یا هر فرصتی که فراهم می شود، مشتاقان بسیار زیادی را به خود جلب می نماید. در تمامی فصول سال، حتی در سردترین روزهای زمستانی نیز، این کوه خالی از کوهنوردان نمی باشد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (1 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس