یکی از ساده ترین و بارزترین روش های چک کردن اصل یا بدل بودن طلا ،چک کردن کد آن است. برای اینکه مطمئن شوید کدی که روی آن حک شده درست و واقعی است، فقط کافیست اطلاعات آن را در اینترنت‌جست‌وجو کنید.

عدد کد باید خوانا و واضح باشد. برای اینکه از ارزش و قیمت اصلی فلزی که خریداری می‌کنید مطمئن شوید، یک ویرگول بعد از رقم دوم عدد حک شده روی آن بگذارید. عدد بدست آمده، درصد فلز به کار رفته در آن را نشان می‌دهد. به طور مثال، اگر روی طلا عدد ۹۲۵ حک شده باشد یعنی ۹۲٫۵ درصد از طلای خالص ساخته شده است.

  • کد مصنوعات طلا: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹
  • کد مصنوعات نقره: ۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹
  • کد مصنوعات پلاتین: ۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹

 

خاصیت آهنربایی

برخی مواقع برای کاهش قیمت زیورآلات، روی آهن روکش طلا می‌کشند و به عنوان طلا به مشتری عرضه می‌کنند. برای اینکه از طلا بودن محصولی که خریداری کرده‌اید مطمئن شوید، فقط کافیست خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. طلا و نقره نباید به آهنربا بچسبند. اگر زیورآلاتی که خریده‌اید به آهنربا چسبید، سریعا آن را به فروشنده پس دهید.

 

آسیب دیدن

نقره و پلاتین بسیار شبیه هم هستند و به‌راحتی می‌توان نقره را به جای طلای سفید به مشتری عرضه کرد. اما نقره به مرور زمان تیره و سیاه می‌شود و انعطاف‌پذیری زیادی دارد. این در حالیست که طلای سفید چنین خاصیتی ندارد.

طلای خالص روی سرامیک بدون لعاب رد طلایی بر جا می‌گذارد. اما رد نقره توسی یا سیاه خواهد بود.

 

روکش طلا یا نقره

گچ

یکی دیگر از روش‌های تشخیص اصل یا بدل بودن نقره استفاده از گچ است. نقره را روی گچ بکشید اگر رد تیره بر جا گذاشت یعنی اصل است.

ید

اصل بودن طلا را هم می‌توان با ید چک کرد. کمی ید روی سطح طلا بکشید اگر رد آن باقی ماند یعنی تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت یعنی زیورآلات شما اصل است.

یک قطره ید روی پلاتین نیز رد تیره از خود باقی می‌گذارد. هر چه تیرگی بیشتر باشد یعنی خلوص پلاتیم بیشتر است.

سرکه

طلای تقلبی و بدل خیلی سریع در سرکه سیاه می‌شود. برای چک کردن زیورآلات خود می‌توانید آنها را درون سرکه بیندازید و بعد از ۵ دقیقه نتیجه را بررسی کنید.

پماد سولفوریک

نقره را می‌توانید با پماد سولفوریک چک کنید. مقدار اندکی از پماد را روی زیورآلات خود بگذارید. اگر رد آبی به جا گذاشت یعنی نقره اصل است. این لکه به راحتی از سطح نقره پاک می‌شود.

آمونیاک

آمونیاک سطح همه فلزات را تیره می‌کند به غیر از پلاتین. یعنی این ماده روی پلاتین اثری ندارد و می‌توانید اصل یا فیک بودن طلای سفید را به این روش چک کنید.

 

سنگ‌های گرانبها

الماس

اگر روی الماس اصل «ها» کنید نباید بخار روی آن بگیرد.

زمرد

برای تشخیص زمرد اصل از نمونه تقلبی آن بهتر است با ذره‌بین ساختار آن را چک کنید. زمرد اصل نباید بافت لوله‌ای یا مارپیچی داشته باشد. همچنین، زمرد اصل به شدت گرما را از خود عبور می‌دهد به همین خاطر هر بار که آن را لمس کنید سرد است.

مروارید

برای تشخصی مروارید اصل آن را لای دندان بگذارید؛ اگر صدایی شبیه ماسه داد یعنی اصل است اما اگر صدا نداد یعنی فیک و تقلبی است.

کهربا

سه قاشق چایخوری نمک را درون آب بریزید. هم بزنید. سپس کهربا را درون آن بیندازید. اگر کهربا اصل نباشد و از پلاستیک یا شیشه ساخته شده به ته لیوان خواهد رفت. اما اگر اصل باشد، روی سطح آب باقی خواهد ماند. به این خاطر که تراکم آن کمتر از آب نمک است.

همچنین می‌توانید با کشیدن پارچه پشمی روی کهربا اصل و فیک بودن آن را تشخیص دهید. در این حالت باید الکتریسیته ایجاد شده و کهربا گرد و غبار را به خود بگیرد.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس