لانه سازی خفاش

گونه ای از خفاش اقدام به لانه سازی میکنند، آنها لانه های خود را در جاهای گرم و مرطوب میسازند. امروزه با کشف تازه پزشکان ارزش لانه خفاش بر ملا شده که به سبب آن با فراگیر شدن دستبرد به لانه های آنها مواجه هستیم.

خفاش چگونه لانه میسازد

خفاش از گونه پستانداران و بچه زاست، گونه های زیادی از خفاش در دنیا وجود دارد.

برخی از این گونه ها برای نگه داری از کودکان خود و یا سپری کردن فصل جفت گیری اقدام به لانه سازی میکنند و برخی دیگر اصلا لانه نمیسازند و از به همین علت در هنگام خواب و حتی شکار همواره کودکان خود را به همراه دارند.

برخی از خفاش ها از حشرات تغذیه میکنند برخی دیگر میوه خوار هستند اما چیزی که در گونه لانه ساز آنها مشترک میباشد انتخاب شرایط مکانی برای لانه سازی است.

همه خفاش ها برای ساختن لانه به دنبال مکان های تاریک و گرم میگردند.

امروزه لانه خفاش ها ارزش درمانی پیدا کرده! دانشمندان آمریکایی توانستند به این مهم دست یابند که در بزاق دهان خفاش ها آنزیمی وجود دارد که میتواند از انعقاد عروق در رگ ها جلوگیری کند.

به کمک این آنزیم و رساندن آن به بدن بیمار سکته مغذی تا 9 ساعت بعد از سکته میتوان بیمار را نجات داد، نام این آنزیم “دسموتاپلاز یا DSPA” نام دارد. این آنزیم در بزاق دهان خفاش ها وجود دارد، برای ساختن لانه خفاش از بزاق دهان خودش استفاده می کند و همین موضوع باعث شده تا سود جویان به دنبال یافتن لانه خفاش ها باشند.

لانه خفاش

قیمت لانه خفاش

لانه خفاش قیمت ثابتی ندارد، اما بنا بر گزارشات واصله قیمت از 20 تا 50 میلیون تومان متغیر است.

تاثیر نابودی لانه خفاش ها بر اکوسیستم

 • با تخریب لانه های خفاش ها باید منتظر نابودی اکوسیستم منطقه نیز باشیم، خفاش ها از حشرات موزی تغزیه میکنند و به گردافشانی گیاهان و گل ها کمک میکنند و نقش به سزایی در اکوسیستم ایفا میکنند.
 • خفاش ها در زمستان مناطق سرد مانند غارها را پیدا میکنند و در آن ها به خواب زمستانی میروند.
 • در پاییز، وزن خفاش ها زیاد می شود و لایه ای از چربی به بدنشان اضافه می شود.
 • اگر خفاشی قبل از رسیدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستانی بیدار شود، به احتمال خیلی زیاد از گرسنگی خواهد مرد.
 • به این دلیل که متابولیسم بدن خفاش ها به گونه ایست که وقتی بیدار هستند بسیار سریع ذخیره غذایی شان مصرف شده و به پایان می رسد.
 • با بیشتر شدن سودجویان برای یافتن خفاش ها میتوان گفت برای خواب زمستانی و ادامه حیات نیاز به اماکنی دور از دسترس انسان ها دارند.
 • در اینترنت به راحتی میتوانید اشخاصی را که به دنبال خرید یا فروش لانه خفاش هستند را پیدا کنید، این در حالی است که برخی از مسئولان لانه سازی خفاش ها را تکذیب کرده اند!
 • موضوع دست درازی به لانه خفاش نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای دیگر نیز به معضل تبدیل شده و میتواند باعث آسیب دیدن این گونه از پستانداران شود

اگر سوالی در مورد خفاش ها داشتین در قسمت نظرات مطرح کنید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (4 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

2 comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خفاش ها در آب و هوای سرد ممکن است در بهار و پاییز کوچ کنند، سرپناهی را در غارها پیدا کرده و به خواب زمستانی بروند
   بعد کوچ هر مکان مناسبی پیداکنن لانه میسازن