آموزش نحوه شستن موتور سیکلت

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

سرد کردن موتر سیکلت

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

این مورد بسیار مهم است و باید بدانید که چنانچه تصمیم به شست و شوی موتور سیکلت گرفته اید و موتور سیکلت هنوز از آخرین استفاده سرد نشده است باید مدتی منتظر بمانید. پاشیدن آب سرد و یا هر مایع یا ماده با دمای پایین بر روی موتور، آن هم زمانی که موتور حرارت دارد می تواند یک فاجعه باشد. این تغییر دمای ناگهانی می تواند به راحتی باعث ترک و شکستگی در محفظ های فلزی موتور شود.

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی موتورسیکلت

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

زمانی که منتظر هستید تا موتور سیکلت و اجزای موتور سرد شوند می توانید اقدام به جمع آوری وسایل مورد نیاز برای شست و شو کنید. برای این کار به وسایل زیر احتیاج خواهید داشت.

وسایل مورد نیاز برای شست و شو موتور سیکلت:

  • یک ظرف آب
  • یک یا دو عدد اسفنج
  • چند تکه پارچه یا دستمال
  • تمیز کننده چربی ها یا WD-40
  • مسواک قدیمی یا وسیله ای شبیه به آن
  • واکس موتور سیکلت
  • پولیش و تمیز کننده فلزات آب کروم شده
  • مایع شوینده

تمیز کردن و شست و شوی زنجیر موتورسیکلت

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

شما می توانید با تمیز کردن و شست و شوی زنجیر موتور سیکلت شروع کنید. برای این کار ابتدا با یک دستمال گریس، روغن و مواد اضافه را از روی زنجیر پاک کنید و دقت کنید که گریس ها و مواد چرب بر روی بقیه قطعات نماند. حال می بایست اقدام به از بین بردن گریس و روغن های قدیمی از روی زنجیر کنید که برای این کار از یک اسپری از بین برنده گریس و یا با رعایت ایمنی و دقت بالا از برخی از مایع های سوختی می توانید کمک بگیرید.

  • همچنین شما از WD-40 هم که قابل تهیه از لوازم خودرو فروشی هست، می توانید استفاده کنید.
  • پس از به پایان رسیدن کار تمیز کردن و شست و شو دقت کنید که مجدد زنجیر را میبایست روغن کاری و روان کنید.

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

تمیز کردن قسمت های غیر کرومی موتور

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن قسمت های اساسی موتور سیکلت و خود موتور کنید می بایست قسمت های غیر کرومی موتور را با استفاده از مقداری آب و همچنین مسواک و یا وسیله ای شبیه به آن تمیز کنید. این کار را مخصوصا در شیار ها و یا مکان هایی که چندان دسترسی ندارید با دقت بیشتری انجام دهید و خوب تمیز و سپس خشکشان کنید. در صورت لزوم از WD-40 هم می توانید کمک بگیرید.

آب کشی با آب سرد

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

برای شست و شوی بدنه ابتدا با یک آب پاشی ساده میبایست گرد و غبار و آلودگی های سطحی را از بین ببرید. دقت کنید که از یک آب پاشی ساده با استفاده از شلنگ کمک بگیرید و از جت واتر و یا آب با فشار بالا به هیچ وجه استفاده نکنید.

 چگونه موتور سیکلت را بشوییم

کشیدن اسفنج بر روی بدنه موتور سیکلت

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

اسفنج را در یک ظرف آب و یا در صورت نیاز مقداری آب و مایع شست و شو بزنید و سپس بر روی تمام بدنه موتور بکشید، البته دقت کنید که برخی از شوینده ها ممکن است در شرایط خاص (همچون پس از موتور سواری در جاره های برفی و بارانی) و یا به دلیل ترکیبات شیمیایی صدمه هایی در بلند مدت به رنگ ها و یا حتی بدنه بزنند.

تمیز کردن قسمت های غیر فلزی موتور سیکلت

برای تمیز کردن قسمت های غیر فلزی با خیال راحت می توانید مقداری صابون مایه را در یک ظرف آب ریخته و با کف ایجاد شده و اسفنج اقدام به تمیز کردن این قسمت ها کنید. در صورت نیاز این کار را چند بار تکرار کنید

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

آب کشی مجدد موتور سیکلت

پس از اینکه تمامی قسمت ها را با استفاده از اسفنج و کمی شوینده به خوبی تمیز کردید و اسفنج کشیدید حال مجدد به سراغ شلنگ آب رفته و با فشار مناسب اقدام به از بین بردن جرم های پاک شده و کف ها کنید. در این حین اگر متوجه لکه و یا قسمت تمیز نشده شدید مجددا به سراغ اسفنج و آب و کف بروید.
دقت کنید که هر بار برای آب کشی از آب سرد استفاده کنید.

دستمال بکشید و اجازه دهید بدنه

تمیز کردن قسمت های غیر فلزی موتور سیکلتخشک شود

پس از اتمام آب کشی میبایست با یک دستمال مجدد ضمن تمیز کردن نهایی اقدام به گرفتن آب های به جا مانده بر روی بدنه کنید. هرگز موتور آبکشی شده را بدون خشک کردن در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که با کِدری رنگ و یا حتی رنگ پریدگی بدنه مواجه خواهید شد. این موضوع در رابطه با خودرو و رنگ بدنه آن هم صدق می کند.

 

تمیز کردن قسمت های غیر فلزی موتور سیکلت

معمولا در تمامی موتور های محل قرار گیری شما بر روی موتور به صورت چرمی و یا موارد مشابه پوشش داده شده است. از پر کاربرد ترین مواد می توان به پلاستیک های وینیل و یا چرم ها اشاره کرد. با گذر زمان و عدم رسیدگی ضمن کثیف شدن شما شاهد ترک و پارگی در این قسمت ها خواهید بود. استفاده از کرم های مخصوص هر یک که قابل خریداری هستند یک امر ضروری برای هر مو تور سیکلت به حساب می آید.به هیچ عنوان از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن این قسمت استفاده نکنید.

چگونه موتور سیکلت را بشوییم

برق انداختن موتورسیکلت

کدام موتور سوار حرفه ای است که قبل از سوار موتور شدن اقدام به برق انداختن قسمت های فلزی و آب کاری شده موتورسیکلت نکند و برقشان نیاندازد. معمولا بر روی قسمت های فلزی یک لایه جرم می نشیند که سبب تیره تر شدنشان می شود و بهر احتی هم تمیز نمی شوند. برای برق انداختن و از بین بردن این لایه جرم شما می بایست از یک tar remover کمک بگیرید که وسیله ای کاربردی برای بر انداختن و آشنا برای کسانی است که در کارواش کار می کنند.

تمیز کردن قسمت های آلومنیومی چرخ های موتور سیکلت

در بسیاری از موتور های جدید از چرخ های آلومنیومی به سبب سبک بودن این فلز استفاده می شود. برای تمیز کردن این قسمت از موتورسیکلت همان آب و مقداری مایع شوینده کفایت می کند. ابتدا با اسفنج تمیز کرده و سپس با آب سرد آب کشی کنید. در پایان با یک دستمال مناسب اضافه آب را از روی آن از بین ببرید.

استفاده از واکس خودرو یا موتور

در نهایت برای جلوگیری از آلودگی مجدد و همچنین ایجاد یک لایه محافظ به راحتی با خریداری کردن یک واکس موتور یا خودرو می توانید کمک بگیرید که پس از تمیز کردن و خشک کردن موتور باید استفاده شود. حتما راهنمای استفاده بر روی واکس را به خوبی مطالعه کنید و سپس استفاده کنید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (2 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس