measure body organs

با توجه به شیوع چاقی و عوارض ناشی از آن و اهمیت بیشتر به وضعیت تغذیه و سلامت افراد، اندازه محیط های بدن مورد توجه قرار گرفته است و با دقت بیشتری اندازه‌گیری می‌شود. چند نکته مهم که هنگام اندازه‌گیری باید در نظر بگیرید، ابتدا لباس مناسبی بپوشید یا اگر می‌توانید لباس نپوشید، روی پاهایتان به صورت صاف بایستید و تمام بدن خود را در حالت آزاد قرار دهید. برای اندازه‌گیری ها می‌توانید از یک متر نواری انعطاف‌پذیر استفاده کنید و آن را روی قسمت های مختلف بدن قرار دهید به‌طوری که پوست را فشرده نکنید. عدد های به‌دست آمده را می‌توانید در دفتری یادداشت کنید و هر ماه اندازه‌گیری محیط های بدن را تکرار کنید. اندام های قابل اندازه‌گیری عبارتنداز: سر، گردن، کمر، باسن، ران، ساق پا، بازو.

دور سر

دور سر در کودکان و بزرگسالان با استفاده از متر منعطف از وسط پیشانی تا دورترین قسمت در پشت سر اندازه‌گیری می‌شود. اندازه دور سر هنگام تولد نوزاد 35 سانتی متر است. در سه ماه اول به‌طور معمول ماهی 2 سانتی متر به دور سر اضافه می‌شود و از 6 ماهگی تا یک سالگی هر ماه نیم سانتی متر اضافه می‌شود. سایز مناسب دور سر در زنان 55 سانتی متر و در مردان 57 سانتی متر است.

دور گردن

از وسط گردن بین استخوان ترقوه و چانه و دقیقا روی گلوی خود متر را به صورت صاف و افقی قرار دهید و اندازه‌گیری کنید. دور گردن استاندارد در زنان 5.34 سانتی متر و در مردان 5.37 سانتی متر است. داشتن دور گردن بزرگتر برای سلامتی شما مضر است و می‌تواند نشانی از اضافه وزن باشد.

دور کمر

برای اندازه‌گیری دور کمر از استخوان بالای لگن و هم سطح با ناف شروع کنید و متر را به تمام اطراف بدن خود بیاورید. اندازه مناسب دور کمر برای زنان کمتر از 80 سانتی متر و برای مردان کمتر از 94 سانتی متر است. توده های چربی اضافی در ناحیه شکم خطرات ناشی از ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی را دارد.

دور باسن

برای اندازه‌گیری این ناحیه از بدن، پاهایتان را کنار هم قرار دهید و متر را دور پهن‌ترین قسمت باسن به صورت افقی بپیچید. نقطه‌ای که انتهای متر با طول باقی‌مانده آن مطابقت دارد اندازه دور باسن شماست. میانگین دور باسن در زنان بین 97 تا 108 سانتی متر و در مردان بین 94 تا 105 سانتی متر است.

دور ران

روی پاهایتان صاف بایستید و ضخیم‌ترین قسمت ران خود را پیدا کنید، متر را از وسط ران خود گذاشته و به دور آن بپیچید و اندازه‌گیری کنید. متوسط اندازه ران برای زنان 52.9 سانتی متر و برای مردان 53.8 سانتی متر است.

دور ساق پا

اگر خودتان می‌خواهید ساق پایتان را اندازه بگیرید باید روی یک صندلی بنشینید و متر را دور پهن‌ترین قسمت ساق پا بپیچید ولی بهتر است از یک نفر کمک بخواهید تا او این اندازه‌گیری را برای شما انجام دهد و در این صورت باید به‌صورت صاف روی پاهایتان بایستید. اندازه ساق پای مناسب برای زنان 38.1 سانتی متر و برای مردان 39.37 سانتی متر است.

دور بازو

باید دست را به حالت آزاد در کنار بدن و بدون اینکه آرنج خم شود، قرار دهید و برجسته‌ترین قسمت بازو یعنی میان آرنج و سرشانه را اندازه‌گیری کنید. متوسط دور بازو در زنان 28.4 سانتی متر و در مردان 30.7 سانتی متر است.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس