ضربان قلب یکی از “علائم حیاتی” یا شاخصهای مهم سلامتی در بدن انسان است. این تعداد دفعات در دقیقه را که قلب منقبض می شود یا ضرب می کند ، اندازه گیری می کند.

 

سرعت ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی ، تهدیدات ایمنی و واکنشهای عاطفی متفاوت است. ضربان قلب وقتی فرد در آرامش است به ضربان قلب در حال استراحت اشاره دارد.

در حالی که ضربان قلب طبیعی تضمین نمی کند که فرد عاری از مشکلات سلامتی باشد ، اما یک معیار مفید برای شناسایی طیف وسیعی از مشکلات سلامتی است.

 

ضربان قلب چیست؟

ضربان قلب تعداد دفعات تپش قلب در یک دقیقه است. قلب یک ارگان عضلانی در مرکز قفسه سینه است. هنگام ضربان قلب، قلب خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را در اطراف بدن پمپ می کند و مواد زائد و اضافی را از اندام پس می گیرد.

یک قلب سالم برای هر کاری که بدن انجام می دهد ، مقدار کافی خون را تأمین می کند. به عنوان مثال ، هنگام ترس و شوکه شدن به‌طور خودکار در بدن‌تان آدرِنالین ترشح خواهد شد. آدرنالین، هورمونی است که باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. در نتیجه، به اکسیژن و انرژی بیشتری نیاز پیدا می‌کند تا توانایی مقابله با خطرات احتمالی را پیدا کند.

 

نبض اغلب با ضربان قلب اشتباه گرفته می شود. نبض، انقباض و انبساط رگ‌های خونی در پاسخ به پمپاژ خون در قلب می باشد. ضربان نبض دقیقاً برابر ضربان قلب است ، زیرا انقباضات قلب باعث افزایش فشار خون در رگها می شود که منجر به نبض می شود.

بنابراین ، گرفتن نبض اندازه گیری مستقیم ضربان قلب است.

 

 

ضربان قلب یکی از "علائم حیاتی" یا شاخصهای مهم سلامتی در بدن انسان است

 

ضربان قلب در حالت عادی :

تشخیص اینکه ضربان قلب شما در محدوده طبیعی قرار دارد مهم است. اگر بیماری یا آسیب قلب را ضعیف کند ، اعضای بدن خون کافی را برای عملکرد طبیعی دریافت نمی کنند.

ضربان قلب به تدریج در طی دوران کودکی به سمت نوجوانی و بزرگسالی کندتر می شود و ضربان قلب در حالت عادی برای افراد بالای 10 سال ، بین 60 تا 100 ضربان در دقیقه است.

ضربان قلب در حالت عادی ورزشکاران حرفه ای ممکن است کمتر از 60 بار در دقیقه و گاهی اوقات به 40 دور در دقیقه برسد.

 

در زیر یک جدول از ضربان قلب طبیعی در سنین مختلف آمده است:

 

سن ضربان قلب نرمال
بالای 1 ماه 70 تا 190
از 1 تا 11 ماه 80 تا 160
از 1 تا 2 سال 80 تا 130
از 3 تا 4 سال 80 تا 120
از 5 تا 6 سال 75 تا 115
از 7 تا 9 سال 70 تا 110
بیش از 10 سال 60 تا 100

 

ضربان قلب در حال استراحت می تواند در این محدوده طبیعی متفاوت باشد. این امر در پاسخ به تغییرات مختلفی از جمله ورزش ، دمای بدن ، محرک های عاطفی و وضعیت بدن متغییر باشد.

 

به ضربان قلب در حین ورزش کردن، ضربان قلب هدف گفته می‌شود

 

 

 

 

ضربان قلب در حین ورزش :

ضربان قلب در هنگام ورزش افزایش می یابد. شاید زمانی‌که برای رسیدن به تناسب اندام، تمرینات ورزشی انجام می‌دهید، به قلب‌تان فشار زیادی وارد نشود ، با وجود این، برای اینکه اکسیژن و انرژی بیشتری به اعضای بدن‌تان برسد، باید ضربان قلب‌تان افزایش پیدا کند. به ضربان قلب در حین ورزش کردن، ضربان قلب هدف گفته می‌شود. در حالی که ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی افزایش می یابد ، با گذشت زمان ضربان قلب هدف کاهش پیدا می کند. این بدان معناست که قلب برای بدست آوردن مواد مغذی و اکسیژن لازم به قسمت های مختلف بدن کمتر کار می کند و باعث می شود کارایی بیشتری پیدا کند.

 

ورزش‌های هوازی، با هدف کاهش ضربان هدف انجام می‌شوند. ضربان قلب هدف نرمال و بیشینه ضربان قلب با افزایش سن، کاهش پیدا می‌کند. این کاهش ضربان قلب با انجام ورزش‌هایی با شدت بالا به وقوع می‌پیوندد. انجمن قلب آمریکا (AHA) اظهار می دارد که حداکثر ضربان قلب هنگام ورزش باید تقریباً برابر با 220 تپش در هر دقیقه منهای سن فرد باشد.

 

از آنجا که واکنش بدن هر فرد به ورزش متفاوت است ، ضربان قلب هدف به عنوان یک محدوده شناخته شده به عنوان ضربان قلب هدف معرفی می شود.

جدول زیر محدوده مورد نظر ضربان قلب مناسب برای طیف سنی را نشان می دهد. فعالیت افراد در سنین مختلف در زمانی که با شدت ۵۰ تا ۸۵ درصد ورزش می‌کنند با زمانی که شدت تمرینات ورزشی ۱۰۰ درصد است، تفاوت دارد:

 

سن محدوده ضربان قلب هدف در 50 تا 85 درصد فشار    حداکثر ضربان قلب در 100 درصد فشار 
20 100 تا 170 200
30  95 تا 162 190
35 93 تا 157 185
40  90 تا 153 180
45  88 تا 149 175
50  85 تا 145 170
55 83 تا 140 165
60  80 تا 136 160
65 78 تا 132 155
70 75 تا 128 150

 

توصیه می شود افراد به طور منظم ورزش کنند تا به ضربان قلب سالم هدف خود برسند. انجمن قلب آمریکا ورزشهای زیر را در هفته توصیه می کند:

 

تمرینات ورزشی مثال دقایق تعداد دفعات کل دقیقه در هفته
فعالیت هوازی با شدت متوسط پیاده روی ، ایروبیک حداقل 30 دقیقه 5 روز در هفته    بیش از 150 دقیقه
فعالیت هوازی شدید  دویدن، ایروبیک استپ (انجام حرکات ورزشی با پله) حداقل ۲۵ دقیقه ۳ روز در هفته بیش از ۷۵ دقیقه
 ورزش‌های تقویت ماهیچه در سطح متوسط تا شدید ورزش‌های تقویت ماهیچه در سطح متوسط تا شدید کار با وزنه، ورزش‌ بادی‌پامپ نامشخص ۲ روز در هفته نامشخص
ورزش‌های هوازی با شدت متوسط تا خیلی شدید ورزش‌های هوازی با شدت متوسط تا خیلی شدید ورزش‌های توپی، دوچرخه‌سواری به طور متوسط ۴۰ دقیقه ۳ تا ۴ روز در هفته نامشخص

 

ریتم قلب غیر طبیعی :

سرعت قلب تنها عاملی نیست که هنگام در نظر گرفتن سلامتی آن باید به خاطر داشته باشید. ریتم قلب نیز مهم است. قلب باید با یک ریتم ثابت تپش داشته باشد و بین ضربان ها باید یک شکاف منظم وجود داشته باشد. تپش اضافی گاه به گاه نباید دلیلی برای نگرانی باشد اما اگر نگران ضربان قلب مداوم و نامنظم هستید با پزشک صحبت کنید.

 

 

 اگر احساس کردید که تپش قلب شما خیلی سریع یا خیلی کند است با پزشک صحبت کنید

 

 

ماهیچه دارای سیستم الکتریکی است که به آن می گوید چه موقع تپش و فشار خون به بدن می رسد. یک سیستم الکتریکی معیوب می تواند منجر به ضربان قلب غیر طبیعی شود.

طبیعی است که ضربان قلب در طول روز در پاسخ به ورزش ، اضطراب ، هیجان و ترس متفاوت باشد. اگر احساس کردید که تپش قلب شما خیلی سریع یا خیلی کند است در مورد علائم خود با پزشک صحبت کنید.

 

اگر تعداد ضربان قلب‌تان بیشتر از حد معمول باشد، دچار ضربان قلب اکتوپیک (ectopic) شده‌اید. این موضوع بسیار رایج و بی‌خطر است و معمولا نیاز به درمان ندارد. افرادی که دچار این مشکل یا تپش قلب هستند، باید به پزشک مراجعه کنند تا با گرفتن نوار قلب، ریتم و ضربان قلبشان بررسی شود.

 

انواع مختلفی از ریتم غیر طبیعی قلب وجود دارد. نوع آن بستگی به این دارد که از کجا ریتم قلب غیر طبیعی شروع می شود و اینکه آیا باعث ضربان قلب بیش از حد سریع یا خیلی کند شود. رایج ترین ریتم غیر طبیعی ، فیبریلاسیون دهلیزی است. در این مشکل ضربان قلب از الگوی منظمی پیروی نمی کند.

 

ضربان قلب سریع همچنین به عنوان تاکی کاردی شناخته می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

تاکی کاردی فوق مغزی (SVT)

تاکی‌کاردی سینوسی

شکاف دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

تاکی کاردی بطنی (VT)

فیبریلاسیون بطنی (VF)

ضربان قلب آهسته مانند بلوک قلب دهلیزی (AV) ، بلوک شاخه بسته و سندرم تاکی-برادی (Brach) نام دارد.

 

 

استرس می تواند در افزایش ضربان قلب و فشار خون نقش داشته باشد

 

 

حفظ ضربان قلب طبیعی :

ضربان قلب سالم برای محافظت از سلامت قلب بسیار مهم است. در حالی که ورزش برای ارتقاء ضربان قلب کم و سالم مهم است ، چندین قدم دیگر که فرد می تواند برای محافظت از سلامت قلب خود انجام دهد شامل موارد زیر است:

 

کاهش استرس: استرس می تواند در افزایش ضربان قلب و فشار خون نقش داشته باشد. راه های کاهش استرس شامل تنفس عمیق ، یوگا ، آموزش ذهن آگاهی و مراقبه است.

 

خودداری از مصرف دخانیات: سیگار کشیدن منجر به افزایش ضربان قلب می شود و ترک آن می تواند آن را به حد طبیعی کاهش دهد.

 

کاهش وزن:  وزن زیاد بدن به این معنی است که قلب برای تأمین اکسیژن و مواد مغذی بدن باید بیشتر تلاش کند.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس