توانایی استفاده از صفحه‌کلید در بسیاری زمینه‌های زندگی امروزی اهمیت دارد. بنابراین هر چه سریعتر و با دقت بیشتری تایپ کنید موفقتر خواهید بود.

اگر هنوز با یک یا دو انگشت تایپ می‌کنید انجام هر کاری با رایانه سخت و زمانبر محسوب می‌شود.

در این مقاله نگاهی به روش‌های عملی متنوع برای یادگیری تایپ لمسی می‌اندازیم که برخی از آنها شامل استفاده از ابزارهای رایگان و بازی‌هایی است که به شما در افزایش سرعت تایپ کمک می‌کند. با گذشت زمان، صبوری و تمرین به اضافه منابع مذکور می‌توانید بهتر از همیشه تایپ کنید.

 

راحت باشید

اول از همه از شرایط مناسب محل کارتان اطمینان حاصل کنید. شرایط بد حتی می‌تواند باعث جراحت شود: نزدیکی بیش از حد به صفحه‌نمایش باعث فشار به چشم می‌شود، مبلمان نامناسب که به درستی تنظیم نشده‌است منجر به درد پشت و شانه می‌شود و میزی که به درستی درجای خود قرار نگیرد در آرنج و مچ ایجاد درد می‌کند. استفاده مداوم از موس و صفحه کلید هم موجب جراحتهای مزمن (RSI) می‌شود.

تنظیم ایده‌آل شرایط نشستن به شما اجازه می‌دهد به‌راحتی در پشت میز خود جای گیرید و کف پاهایتان روی زمین قرار گرفته و زانوانتان زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. صندلی باید مجهز باشد (اگر اینطور نیست از کوسن یا حوله‌ای که درهم پیچیده‌اید در پشت خود استفاده کنید).

همیشه باید صاف بنشینید و به جلو خم نشوید. هر آنچه که نیاز دارید صفحه کلید، موس، تلفن، یا هر چیزی که به کار می‌برید باید به‌راحتی در دسترس باشد و صفحه کلید باید به نحوی قرار گیرد که با مچ صاف یا کمی رو به پایین به راحتی تایپ کنید (اما هرگز مچ خود را رو به بالا خم نکنید).

به منبع نور دقت کنید و اطمینان یابید که دید شما از صفحه را کور نمی‌کند. برای کسب راهنمایی بیشتر برای پیشگیری از دردهای مزمن به وبسایتNHS به نشانی www.snipca.com/X4701 مراجعه کنید. پس از آنکه همه‌چیز در جای خود قرار گرفت زمان تایپ کردن فرامی‌رسد.

 

شروع تایپ

تایپ لمسی به این معناست که به صفحه‌کلید نگاه نکنیم، از انگشتان استفاده کنیم و از کلیدهای صحیح تایپی استفاده نماییم. بدین ترتیب می‌توان از طریق تمرین سریعتر تایپ کرده و احتمال بروز درهای مزمن از بین می‌رود.

معمولا روش واحدی برای یادگیری تایپ وجود ندارد. بنابراین بهترین راه آن است که خود را با محل کلیدها آشنا کرده و سپس از تمریناتی ساده برای کسب مهارت‌ها و اعتماد به نفس در طول زمان استفاده کنید. صفحه‌کلیدهای حرف‌های در برخی موارد کاربرد دارد (به کادر انتهای مقاله توجه کنید).

اما اگر از صفحه کلید استاندارد QWERTY استفاده می‌کنید و نیاز به کیبورد تخصصی ندارید انگشتان خود را روی کلیدهای اصلی قرار دهید . انگشتان شست شما باید در بالای کلید اسپیس قرار گرفته انگشت اشاره چپتان روی کلید F و باقی انگشتان دست چپ روی D، S،وA قرارگیرند.

انگشت اشاره راستتان روی کلید J و باقی انگشتان دست راست روی K،L و ; (نقطه ویرگول) قرار می‌گیرند. در بسیاری صفحه‌کلیدها کلیدهای اصلی با قرار گرفتن یک برجستگی برروی آنها مشخص می‌شوند و دیگر نیازی به نگاه کردن به صفحه‌کلید نیست.

تمرین خود را با تایپ به ترتیب روی یک ردیف شروع کنید و از انگشتان مشخص شده برای هر کلید استفاده نمایید: A با انگشت کوچک چپ، S با انگشت انگشتر چپ، D با انگشت وسط چپ، F و G با انگشت اشاره چپ، H و J با انگشت اشاره راست، K با انگشت وسط راست،L با انگشت انگشتر راست، و ; (نقطه ویرگول) با انگشت کوچک راست. در یک ردیف به ترتیب تایپ کرده و برعکس آن را هم انجام دهید و این الگو را تا زمانی که احساس راحتی کنید ادامه دهید این امر ممکن است مدتی طول بکشد.

ردیف بعدی که باید تجربه‌ تایپ آن را پیدا کنید ردیف اول است. با هر انگشت به ترتیب دکمه بالا را بیابید انگشت کوچک چپ روی کلید Q، انگشت انگشتر چپ روی کلید W، و همینطور ادامه دهید و از انگشتان اشاره برای کلید‌های مرکزی این ردیف (R، T، Y و U) استفاده کنید.

پس از هر حرکت انگشتان خود را روی کلیدهای اصلی قرار دهید. ردیف پایین کمی مشکلتر است، اما مثل هر کاری با تمرین آسان می‌شود. مانند قبل انگشتان خود را روی کلیدهای اصلی قرار دهید و یکی پس از دیگری تایپ کلیدهای ردیف پایین را با انگشت کوچک چپ روی کلید Z انجام دهید.

 

در ادامه…

در کنار حروف، شما باید تایپ نمادهای تایپی، حروف بزرگ و اعداد را نیز یاد بگیرید. یادگیری این موارد آسان است. رایج ترین نشانه ها در آخر ردیف اصلی و ردیف پایین قرار دارند.

برای بزرگ کردن حروف، حروف را با انگشتان مربوط تایپ کنید و در آن واحد کلید شیفت را با انگشت کوچک دست دیگر پایین نگاه دارید. برای تایپ اعداد از ردیف اصلی به ردیف اعداد رجوع کرده و یا برای تایپ ارقام طولانی از صفحه اعداد استفاده کنید.

صفحه اعداد در برخی صفحه کلیدها محل اصلی خود را دارند و انگشت اشاره راست باید روی عدد ۴ و انگشت وسط روی عدد ۵ و انگشت انگشتر راست روی عدد ۶ قرار گیرد. همانند صفحه کلید اصلی برای فشردن دکمه‌ها دست خود را بالا و پایین ببرید و به ردیف اصلی برگردید.

از آنجا که تعداد دکمه‌ها زیاد نیست خیلی راحت می‌توانید محل آنها را به خاطر بسپارید. معمولا دکمه مربوط به عدد ۵ نیز دارای برجستگی است که می‌توانید به‌راحتی آن را تشخیص دهید.

 

تمرین‌ها و بازی‌های آنلاین

تا این مرحله همه جزئیات را شرح دادیم. از این پس باید هر چه می‌توانید بیشتر تمرین کنید. بدین منظور برای کمک به یادگیری تایپ لمسی چند بازی و نرم افزار را معرفی می‌کنیم.

میتوانید به وبسایت www.typingweb.com رفته و بدون نیاز به ثبت‌نام از راهکارهای تایپ سریع استفاده کنید البته اگر ثبت نام کنید روند پیشرفت خود را خواهید دید.

بر روی گزینه Start Typing کلیک کرده و اگر بلافاصله وصل نشدید روی گزینه Register Now در سمت چپ کلیک کنید. سپس فرم ثبت نام را پر کرده و برای تکمیل فرآیند دکمه رجیستر را بزنید.

این وبسایت تمرینات خود را به سه سطح ابتدایی، متوسط و پیشرفته و همچنین تمرینات تخصصی دیگر تقسیم کرده است برای شروع، بر روی لینک مربوط به هر یک کلیک کنید.

در هر تمرین کاراکترهای چاپی در بالای صفحه ظاهر می‌شوند. وقتی کار تایپ را انجام می‌دهید مکان‌نمای رنگی شروع به حرکت کرده و کاراکترهایی که اشتباه تایپ کرده‌اید با رنگ صورتی مشخص می‌شود.

چنانچه در هر سطر بیش از یک غلط داشته باشید مکان‌نما متوقف می‌شود بنابراین برای حرکت دوباره باید کلید صحیح را انتخاب کنید این روش یادگیری تایپ لمسی سرگرم‌کننده و کاربردی است.

سپس پیش از رجوع به ردیف‌های بعدی و لغات به تایپ ردیف اصلی بپردازید. میزان دقت و سرعت در بالای صفحه نشان داده می‌شود. در پایین تمرین تایپ انگشتان مربوط به هر دکمه مشخص است.

میزان حداقل دقت برای رفتن به تمرین بعدی ۹۰ درصد است. تمرینات مربوط به دقت و سرعت به صورت جداگانه موجودند و از طریق آنها می‌توانید اشتباهات رایج خود را پیدا کرده و جداگانه با کلیدهای مشکل‌ساز بیشتر تمرین کنید.

وبسایت typingweb بخشی مربوط به بازیهای تایپی دارد که در آن باید علائم روی هر روح را برای جلوگیری از حمله آنها تایپ کنید؛ در کتابخانه جادویی حروف مربوط به هر کتاب را برای جلوگیری از افتادن آنها تایپ می‌کنید و Type Revolution نیز بازی دیگری است که می‌توانید آن را تجربه کنید. این بازی‌ها تمرینات تایپی را از کار به سرگرمی تبدیل می‌کنند.

در مرورگر فایرفاکس افزونه‌های متنوعی برای بهبود مهارت‌های تایپی وجود دارد. برای مثال افزونه تمرینات تایپ (Addictive Typing Lessons) در آدرس www.snipca.com/X۴۷۰۲ موجود است برای دانلود روی افزودن به فایرفاکس کلیک کرده و مراحل بعدی را دنبال کنید.

برای استفاده از این افزونه می‌توانید روی تولبار فایرفاکس کلیک راست کرده گزینه سفارشی سازی را انتخاب کرده و آیکون Addictive Typing را پیدا کرده و آن را روی تولبار خود بیندازید.

 

معرفی یک نرم‌افزار تایپ

برای تمرین تایپ به صورت آفلاین می‌توانید از Rapidtyping استفاده نمایید. برای گرفتن نرم‌افزار به وبسایت www.rapidtyping.com رفته و طبق دستورالعمل آن را فعال کنید. وقتی وبسایت بارگذاری شد دکمه سبز Rapidtyping را فشرده و روی لینک دانلود کلیک کنید.

اگر هشدار امنیت بارگیری ظاهر شد روی گزینه ذخیره کلیک کرده و مکان فایل را تنظیم کنید. حال فایل ذخیره شده را پیدا کرده و مراحل فعالسازی را روی سیستم خود دنبال کنید.

این برنامه نیز همانند typingweb تمریناتی را برای بهبود تایپ لمسی ارائه می‌دهد با این تفاوت که نیاز به اتصال به اینترنت ندارد.

در پایان خاطرنشان می‌کنیم اگر مدتهاست تایپ دو انگشتی انجام می‌دهید در ابتدا تایپ لمسی را غیرعادی و کند خواهید یافت. اما نگران نباشید بعد از مدتی تمرین حتی با سرعتی بیشتر تایپ خواهید کرد. باید همواره صبور باشید و صحیح تایپ کنید.

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (هیچ امتیازی ثبت نشده است)
Loading...

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید بهترین برندهای آرایشی

فروشگاه اینترنتی بورچین

قالب وردپرس

قالب وردپرس